logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Finn et medlem
    • Regler for medlemskap
    • Hjelp og veiledning
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Design mot forsøpling
    • Gjenvinningskalkulator
    • Emballasjemerking
    • Plastløftet
  • Regelverk
    • Regelverk
    • Produsentansvar
    • Emballasjeforordningen (PPWR)
    • Engangsplastdirektivet (SUP)
    • Avfallsforebygging
  • Kunnskap
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
    • Hvor mye blir gjenvunnet?
    • Returkartonglotteriet
    • Innsamling i næringsliv
    • Innsamling i kommuner og IKS
    • Innsamling i landbruk
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Aktuelt
    • Ansatte
    • Produsentansvarsselskaper
    • Presse og media
    • Kontakt oss
NO
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Vil unngå avfallssjokk etter Halloween
Aktuelt
Grønt Punkt Norge
30. okt. 2016
halloween.jpg
Lær barna gode avfallsrutiner, lyder oppfordringen fra avfallsbransjen. Foto: YayMicro

Vil unngå avfallssjokk etter Halloween

Salg av søtsaker øker kraftig foran Halloween. Avfallsbransjen ber foreldre ta ansvar for at barna ikke kaster fra seg godteriemballasjen.

Stadig mer Halloween-godteri er individuelt emballert, både av sikkerhets- og hygieneårsaker. Ulempen er at noe av denne emballasjen ender opp på gaten eller i naturen etter at innholdet er fortært av godtesugne monstre.

– Barn som tidlig lærer at det er galt å forsøple, kommer sannsynligvis til å ta med seg disse verdiene inn i voksenlivet. Foreldre bør derfor gå foran med et godt eksempel. Stapp den tomme emballasjen i lomma og kildesorter den når du kommer hjem, eller finn en avfallsbeholder, sier Jaana Røine, administrerende direktør i Grønt Punkt Norge.

Selger 17% mer godteri
Det siste tiåret har Halloween-feiringen for alvor befestet sin stilling i Norge. Mandag 31. oktober kommer tusenvis av barn over hele landet til å kle seg ut som skumle monstre og gå «knask-eller-knep» i nabolaget.

Mange husstander hamstrer godteriprodukter for å ha nok til alle barna som banker på i løpet av kvelden. Joker, en landsdekkende dagligvarekjede med 469 butikker over hele landet, opplevde en salgsøkning på 17 prosent på sukkervarer i uken før Halloween i fjor. Tidligere har godteriprodusenten Nidar meldt at salget deres øker med 10-15 prosent i forbindelse med dagen.

Mer forsøpling etter merkedager
Rusken i Oslo erfarer at avfall gjerne hoper seg opp etter helger og merkedager.

– Vi er enige i at det kan tenkes å oppstå mer forsøpling i forbindelse med Halloween, fordi nesten alt godteri er pakket inn i plastemballasje. Men siden vi ikke har registreringer på Halloween spesielt, kan vi ikke fastslå at denne dagen er bedre eller verre enn andre festdager i året, sier Marit E. Aune, som er spesialkonsulent i Ruskensekretariatet.

Hun har følgende oppfordring til godterijagende monstre og foreldrene deres:

– Kos dere og ha en fin stund sammen. Ta med en liten pose til avfallet, og kast det i en avfallsbøtte, eller ta det med hjem og kildesorter det!

(Av Henning Poulsen, Pressenytt)

 

Skikk og bruk på Halloween

1. Det er vanlig at foreldre blir med barna på «knask-eller-knep». Da har man bedre kontroll med hva som skjer.

2. Gå gjerne i grupper med andre barn fra nabolaget. Det er mer gøy!

3. Er utelyset slukket ønsker ikke de som bor der besøk av små monstre.

4. Ta med alt avfallet hjem og kildesorter det, eller kast det i en avfallsbeholder. Ikke la noe bli liggende igjen.

5. Respekter at ikke alle ønsker å være med på Halloween-feiringen.

6. Eggkasting og overdreven skremming hører til amerikanske B-filmer og ikke til feiringen av Halloween.

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Kontakt oss
Telefon

22 12 15 00

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0278 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Miljofyrtarn Sertifisert Virksomhet Negativ Horisontal Liten

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen