
Grønt Punkt Norge gjentar fjorårets suksess og utvider arrangementet Pack for the Future. Meld deg på allerede nå for å sikre deg plass i oktober.
21. oktober blir gjenvinnbar emballasje i møte med nytt regelverk, virkelig satt på agendaen når Pack for the Future arrangeres for andre gang i Norge. Etter enorm interesse i fjor, har Grønt Punkt Norge utvidet arrangementet og inviterer alle medlemmer til Carls på Carl Berner i Oslo. Her blir det større plass til emballasjeprodusentenes eksempler og gode rammer for det faglige programmet.
Les mer om fjorårets arrangement her
Pack for the Future er en kombinasjon av messe, konferanse og nettverksarrangement. Målet er å samle emballasjebransjen for å omsette nye reguleringer og produsentenes ambisjoner til konkrete tiltak som gjør gjenvinnbar emballasje mulig, også for den mest krevende emballasjen.
Arrangementet starter kl.10.00 og varer til 17.00.
– Hele programmet er ikke klart, men det vil være flere foredrag som blant annet gir de siste oppdateringer innen design for gjenvinning og PPWR, sier utviklingssjef Johannes Daae i Grønt Punkt Norge.
Emballasjeprodusenter fra hele Europa kommer og presenterer sine gjenvinnbare alternativer på ulike stander inne på konferanseområdet.
10.00 - Registrering og mulighet for besøk ved messeområdet
11.00 - Fagprogram
12.30 - Lunsj
14.00 - Fagprogram
15.30 - Besøk i messeområdet
17.00 - Takk for i dag
I Pack for the Future er det identifisert 22 emballasjetyper, som er spesielt utfordrende når det kommer til gjenvinnbarhet. 21. oktober vil ulike emballasjeprodusenter presentere sine gjenvinnbare løsninger i et slags messeområde.
Tre eksempler på utfordrende emballasje:
Meieri: Smør
Utfordring: Blir ofte brukt papir, aluminium eller plast i kombinasjon. Noe som ikke er gjenvinnbart i dagens system.
Meieri: Store oster
Utfordring: For mye strekk i PE-bunnfilm ved fylling av tung ost, hvis ikke PA brukes. Laminater i ulike plasttyper er ikke egnet for gjenvinning i dagens system.
Slakteri: Kjøtt og kylling
Utfordring: Krympeposer er ofte PVC-baserte eller flerlagsløsninger (OPA/PE, PET/PE, EVOH) som ikke er egnet for gjenvinning i dagens system.
Alle 22 emballasjetyper som er identifisert kan du se her.
I år arrangeres Pack for the Future i samarbeid med Näringslivets Producentansvar (NPA), som er vår svenske søsterorganisasjon.
– Samarbeid på tvers av landegrenser er viktigere enn noen gang, spesielt i en tid der EU harmoniserer emballasjeregelverket for hele det europeiske markedet, sier utviklingssjef Johannes Daae i Grønt Punkt Norge.
Med NPA på laget tiltrekker vi oss flere utstillere og drar nytte av deres kompetanse fra scenen, i tillegg til vår egen. For medlemmer som også opererer i Sverige er det gunstig at det norske og svenske markedet møtes på samme sted.
Pack for the Future kommer opprinnelig fra Nederland og Belgia, og det er produsentansvarsselskapene Verpact, Valipac og Fostplus som har latt Grønt Punkt Norge adoptere konseptet for våre norske medlemsbedrifter.
I juni samlet de i overkant av 250 medlemmer under sitt arrangement i Breda.
Se bilder fra deres arrangement her:
Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.