logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Rapportering, regler og vederlag
    • Medlemssupport
    • Medlemsøk
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Emballasjemerking
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Plastløftet
    • Gjenvinningskalkulator
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Returkartonglotteriet
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
      • Drikkekartong
      • Emballasjekartong
      • Plastemballasje
      • Metallemballasje
      • Glassemballasje
      • Bølgepapp
    • Fakta og tall
  • Innsamling
    • Om innsamling
    • Kommuner og IKS
    • Næringsliv
    • Landbruksplast
    • Bransjekart
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Kontakt oss
    • Våre ansatte
    • Eiere og styret
    • Presse og media
    • Ofte stilte spørsmål
  • Aktuelt
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Spørsmål stilt på lanseringen av Plastløftet
Aktuelt
Plastløftet
22. jan. 2019

Spørsmål stilt på lanseringen av Plastløftet

plastloeftet_lansering2.jpg

15. januar ble Plastløftet introdusert under et frokostmøte på Sentralen i Oslo. Her ble rundt 90 personer fra landets største bedrifter utfordret til å bli med på Plastløftet. I løpet av dagen var det mulig å sende inn spørsmål, og her er svarene.

Har dere en ABC for hvordan man starter med Plastløftet?
Ja, og alt av informasjon finnes på www.plastloftet.no. Bedrifter som tar Plastløftet forplikter seg til å:

  1. Øke bruken av resirkulert plast i egen emballasje
  2. Delta på tre årlige Plastløftet-samlinger
  3. Forebygge plastavfall


Hvilken plasttype (PE, PP, PE, PET?) er det best å bruke til matemballasje med tanke på at emballasjen skal være best med tanke på videre materialgjenvinning?
Per i dag anses LDPE, HDPE og PP som godt gjenvinnbare gitt at emballasjen utformed i henhold til Grønt Punkt Norges faktaark om design for gjenvinning, lastes ned her. Det jobbes med å utvikle teknologier og bedrifter som kan materialgjenvinne termoformet PET. Her ser vi flere initiativer, men antar at det går flere år før termoformet plastemballasje (f.eks. PET-skåler) fra norske husholdninger kan materialgjenvinnes.


Vil Plastløftet også handle om å redusere plastbruk ved å gå fra å bruke plastemballasje til å bruke andre materialer enn plast, eks papp, tre?
Vi kommer ikke til å sette emballasjetyper opp mot hverandre direkte. Plastløftet handler om å øke bruken av resirkulert plast i egen emballasje, men også å aktivt jobbe for en mer miljøvennlig bruk av emballasje.


Hva er best sett i totalt miljøperspektiv: biobasert plast eller resirkulert plast?
Grønt Punkt Norge fremhever resirkulert plast som det mest sirkulære og bærekraftige valget i emballasjeløsninger der resirkulerte råvarer er tilgjengelige og lovlige i bruk. En begrensning er bruk av resirkulert plast i matkontaktemballasje der det i dag er vanskelig å finne råstoff fra andre kilder enn resirkulerte PET-flasker.


Når starter fagdagene?
Vi starter med Plastløftet-samlinger før påske. Dagene blir holdt et sentralt sted i Oslo sentrum.


Hvor kjøper man brukt plast?
Dette har ikke et enkelt svar. Per i dag finnes ikke standardiserte kvaliteter av resirkulert plast pr. plasttype. Det finnes heller ikke etablerte informasjonssider eller markedsplasser for slik plast. I Plastløftet vil vi teste ut ulike leverandører av resirkulert plast til produksjon av ulike emballasjeprodukter. Her har emballasjeprodusentene, som er mellomleddet mellom råvareleverandørene og vareprodusentene, en viktig rolle. Vi ønsker å dele gode eksempler som kommer fram blant annet gjennom Plastløftet. Utover dette må Grønt Punkt Norge være svært forsiktig med å markedsføre enkelte leverandører.

Hva med emballasjen på bagen med vin?
Øyvind Berg fra Interbrands Norway svarer i en e-post at arbeidet med endre emballasje til mer miljøvennlig er "on-going". Det gjelder flasker med lettere vekt og vurdere muligheten for å bruke resirkulert plast i bagene med vin. Her må vi jobbe med flere nordiske land – der vi i fellesskap legger "press" på produsenten av vin – som igjen jobber videre med sin underleverandør.

Vil du delta i Plastløftet?  Ta kontakt med oss.

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Flere artikler

felles1.jpg
Nyhet Medlemmer 15. feb. 2023
BAMA, Backe, TINE og Nortura vinner årets Plastløftepriser
ntb_17955596.jpg
Nyhet Medlemmer 09. feb. 2023
De nominerte til Plastløfteprisene
1.jpg
Nyhet Medlemmer 30. jan. 2023
Utdeling av Plastløfteprisene 2022
plastcup-crop2.jpg
Nyhet 25. jan. 2023
Vant Plastcupen med kildesortering i alle ledd
1-plass-midtbygda-skole-lekeborg.jpg
Nyhet 03. jan. 2023
Imponerende innsats fra elevene i Aksjon gjenvinning
ntb_17950729.jpg
Nyhet 22. des. 2022
Ikke kast denne i plastinnsamlingen
ntb_17950722.jpg
Nyhet 19. des. 2022
Hvor flink er du til dette i jula?
collage.jpg
Nyhet Medlemmer 13. des. 2022
10 punkter i EUs forslag til nye emballasjekrav
ntb_17948753.jpeg
Grønt Punkt Norge 01. des. 2022
Slik bør butikker forberede seg til nye krav om kildesortering av plastemballasje
Kontakt oss
Kontaktinfo

22 12 15 00
post@grontpunkt.no

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0212 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen