Kommuner, IKS, produsenter og innsamlere skal sammen med Norsk Returkartong utvikle strategier for hvordan de kan øke gjenvinningsgraden og møte nye emballasjekrav.
EU og norske myndigheter sine krav til emballasje og materialgjenvinning, blir stadig tøffere. For å sikre at Norge når målene for en sirkulær økonomi for kartongemballasje, har Norsk Returkartong i samarbeid med ÆRA, samlet hele verdikjeden for å utvikle nye strategier, løsninger og tiltak som skal øke gjenvinningsgraden av plastbelagt kartong.
I prosjektet sitter det blant annet deltakere fra Grønt Punkt Norge, Norsk Gjenvinning, Tetra Pak, Orkla, Tine, BIR og RISE. Sammen representerer de produsenter, brukere av emballasje (medlemmer), kommunale innsamlere, sorterere (sorteringsanlegg) og forskning.
Totalt har det blitt arrangert tre samlinger.
Bakgrunnen for prosjektet er tre konkrete krav fra EU, som også vil innføres i Norge:
– Kravene fra miljømyndighetene treffer alle som setter emballasje på markedet og vi som sørger for at den blir gjenvunnet. Vi klarer derfor ikke å nå disse målene uten tett samarbeid, sier administrerende direktør Svein Erik Rødvik i Norsk Returkartong.
I prosjektet er det spesielt to hovedutfordringer som har blitt belyst.
For å nå målene kreves det en felles innsats og økt samarbeid gjennom hele verdikjeden. I de tre samlingene hittil i prosjektet, har man kommet fram til en overordnet konklusjon: Flere kartonger må kildesorteres riktig. Kommuner og IKS må i sine tilbudsforespørsler kreve at den plastbelagte kartongen sorteres ut av blandet fiberstrøm og produsentene må utvikle og investere i ny teknologi som sørger for bedre gjenvinnbarhet.
– Skal vi lykkes er det avgjørende med engasjement fra hele bransjen og samarbeid på tvers av verdikjeden, sier Svein Erik Rødvik.
Prosjektgruppen har fått presentert de foreløpige funnene som ser veldig positive ut. Planen er nå å iverksette tiltak og fortsette med erfaringsdeling med flere aktører i verdikjeden.
– Vi skal møtes til en verdikjededag til høsten og ønsker gjerne medvirkning fra flere aktører i kretsløpet, sier Rødvik.
Er du interessert i å delta? Ta kontakt!
Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.