logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Finn et medlem
    • Regler for medlemskap
    • Hjelp og veiledning
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Design mot forsøpling
    • Gjenvinningskalkulator
    • Emballasjemerking
    • Plastløftet
  • Regelverk
    • Regelverk
    • Produsentansvar
    • Emballasjeforordningen (PPWR)
    • Engangsplastdirektivet (SUP)
    • Avfallsforebygging
  • Kunnskap
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
    • Hvor mye blir gjenvunnet?
    • Returkartonglotteriet
    • Innsamling i næringsliv
    • Innsamling i kommuner og IKS
    • Innsamling i landbruk
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Aktuelt
    • Ansatte
    • Produsentansvarsselskaper
    • Presse og media
    • Kontakt oss
NO
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Prisdryss til Norge
Aktuelt
Nyhet Medlemmer
07. okt. 2025
Design Uten Navn (58)

Sju emballasjepriser til Norge

Flere norske emballasjeprodusenter markerte seg i ScanStar 2025. Konkurransen som belønner innovative emballasjeløsninger med fokus på bærekraft, funksjonalitet og effektiv logistikk.

Årets ScanStar-konkurranse ble en norsk suksess for Grønt Punkt Norge sine medlemsbedrifter. Totalt ble det sju priser til totalt fem norske bedrifter. Ranheim Paper & Board, Glomma Papp, Smurfit Westrock, Bewi og Rajapack Norge imponerte juryen med sin innovative emballasje. Nå skal de konkurrere om de internasjonale WorldStar-prisene, som regnes som emballasjens verdensmesterskap.

Se alle vinnerne her

Postens Flykasse Og Jotun Malingsspann

BEWI VANT TO PRISER: Jotuns malingsspann er utviklet med ny produksjonsteknologi, som gjør spannet enklere å åpne, lukke, helle fra og stable. Spannet er også produsert med 60 prosent resirkulert PP og er gjenvinnbar.

Postens flykasse er designet slik at kassen også fungerer som lokk, dermed får den god lastekapasitet.

 

Embalasje Til Artikkel

RANHEIM PAPER & BOARD: «Skoeske»-konseptet gjør emballasjen enkel å brette. Emballasjen er også vannbestandig, gjenbrukbar og resirkulerbar.

Smarttelefoneske 2

RAJAPACK: Telefon-emballasjen til Rajapack er særlig godt egnet for markedet for brukte og gjenoppussede smarttelefoner, hvor sikker transport og bærekraftige løsninger er viktig. 

Design Uten Navn (56)

TO PRISER TIL SMURFIT WESTROCK: Esken til Orklas sjokoladeplate New Energy fungerer både som transportemballasje og hylledisplay, mens emballasjen for Lille Blad sikrer trygg og effektiv frakt av ferske urter og spirer. 

Glomma, Europris Bilde1

GLOMMA PAPP: Denne pappesken er enkel å montere og er designet for flerbruk. Både som transportkasse til utsalgssted og som oppbevaringskasse for sluttbruker. FOTO: GLOMMA PAPP

To priser til Bewi 

Det ble dobbeltseier for emballasjeprodusenten Bewi, som vant pris for både Jotuns malingsspann og Postens flykasse. I jurybeskrivelsen ble det trukket fram at begge emballasjene i PP (polypropylen) hadde god design, brukervennlighet og gjenvinnbarhet. I tillegg ble det lagt vekt på at de er lette i vekt, stablebare og fremmer bruk av resirkulert materiale.

– Vi er stolte over å ha mottatt to ScanStar-priser. Prosjektene viser hvordan vi samarbeider tett med kundene våre for å utvikle løsninger som forenkler hverdagen, forbedrer logistikken og fremmer sirkularitet, sier Morten Furunes, direktør for plaststøp og fiberproduksjon i BEWI Packaging Norway.

Morten Furunes Med Postens Flykasse Og Rune Kvilvang Med Jotuns Malingspann
STOLTE: Morten Furunes - direktør for plaststøp og fiberproduksjon og administrerende direktør Rune Kvilvang i i BEWI Packaging Norway. FOTO: BEWI

Rajapack satser på bruktmarkedet 

Emballasjeprodusenten Rajapack er tildelt ScanStar-prisen for sin nye emballasjeløsning til smarttelefoner.

I sin begrunnelse trekker juryen fram at alle komponentene i emballasjen er i papir, som gjør det enklere for forbrukere å sortere. I tillegg ble det lagt vekt på at emballasjen dekker et behov i bruktmarkedet for smarttelefoner, samtidig som den beskytter en verdifull vare og er enkel å pakke.

– Vi er svært stolte over å motta denne anerkjennelsen fra bransjen. Emballasjen gir våre kunder en sikker og miljøvennlig løsning for forsendelse av verdifulle smarttelefoner. At den er 100 % papirbasert gjør det enkelt for sluttbrukeren å sortere riktig, samtidig som den sikrer optimal beskyttelse. Dette er et viktig bidrag til å støtte den voksende sirkulærøkonomien, sier Monica Vigsnes Lie, daglig leder i Rajapack AS.

Monica Vigsnes Lie Rajapack Smarttelefoneske Some
STOLT: Daglig leder Monica Vigsnes Lie er stolt av prisen selskapet har fått. FOTO: Rajapack

Smurfit Westrock med to norske priser

Smurfit Westrock tok hjem fem priser under årets ScanStar. Av disse gikk to til Norge: emballasje utviklet for Lille Blad og Orkla Snacks.

Ifølge juryen er løsningen til Lille Blad en smart emballasje for urter og små grønnsaker, som sikrer trygg transport. Den tapefrie esken laget for Orklas sjokoladeplate New Energy belønnes for enkel montering uten verktøy eller lim – samtidig som den fungerer både som transportemballasje og hylledisplay.

– Det er veldig hyggelig med anerkjennelsen som ligger i å få to ScanStar-priser. Vi er svært stolte over våre kreative og flinke designere, Jørgen Bekken og Lars Espe, som i samarbeid med selgerne Beate Gaustadnes, Finn Bergaust og kundene, har utviklet de prisvinnende løsningene, sier salgssjef Bjørn Tokstad og adm.dir. Wenche Ravlo i Smurfit Westrock Norge.

For det internasjonale selskapet er det spesielt med hele fem utmerkelser.

– Hver av de fem prisvinnende løsningene viser hvordan designteamet vårt oversetter kundebehov og komplekse utfordringer til innovative emballasjeløsninger. Det er inspirerende å se hvordan vår kreativitet og innovasjon skaper emballasje som både beskytter produktene og gir en unik opplevelse for sluttbrukeren, sier Johnny Scarlett, direktør for salg, markedsføring og innovasjon hos Smurfit Westrock Scandinavia

Smurfit Bilde Lars E Og Jørgen B
STOLTE DESIGNERE: Lars Espe (f.v) og Jørgen Bekken i Smurfit Westrock. FOTO: SMURFIT WESTROCK

Glomma Papp vinner med ombrukskasse

Glomma Papp har nok en gang sikret seg en ScanStar-pris. I år belønnes de for en bølgepappeske utviklet for Europris. Juryen trekker fram at esken ikke bare er enkel å montere uten tape, men også designet for flerbruk. Den kan brukes både som transportkasse til utsalgssted, erstatte plastposen i butikken og fungere som oppbevaringskasse for sluttbrukeren.

– I Glomma Papp jobber vi målrettet med produktutvikling for å skape bærekraftige og effektive emballasjeløsninger. Vi er derfor stolte av å få anerkjennelse for dette arbeidet gjennom en ScanStar-pris. Prisen er en bekreftelse på at satsingen vår på innovasjon, bærekraft og kundetilpassede løsninger gir resultater, og det motiverer oss til å fortsette utviklingen av fremtidens emballasje.

Glomma PU Avd 2025
FORNØYD TEAM: Anne-Marie Askheim (grafisk designer), Kelly Eldor Hakkebo (produktutvikler), Knut Hildebrandt (kreativ leder display), Ole Henrik Haslien Olsen (trainee), Ulf Petter Lande (PU-sjef) og Kristin Stenholt (produktutvikler). FOTO: Mie Iversen

Nytt konsept fra Ranheim  

Papirfabrikken Ranheim Paper & Board vinner årets ScanStar for sin “IceFresh-emballasje", utviklet i samarbeid med Ålesund-bedriften Hofseth AS.

Emballasjeløsningen til fiskeprodukter er laget etter skoeskeprinsippet og er derfor enkel å sette opp og pakke sammen. Den erstatter også behovet for paller i transport og gir økt effektivitet i logistikken.

– Scanstar-prisen bekrefter at innovasjon og bærekraft kan gå hånd i hånd. Siden 1981 har vi brukt 100 prosent resirkulert papir i vår produksjon, som betyr at vi hvert år bruker rundt 130 000 tonn brukt bølgepapp til nye produkter. Med IceFresh-løsningen viser vi hvordan emballasje kan være vannbestandig, gjenbrukbar og resirkulerbar. Samtidig som den erstatter plastkasser i global sjømattransport, sier Kyrre Auran, Head of Sales & Marketing i Ranheim Paper & Board.

Embalasje 02
ENKEL LOGISTIKK: Eskene er enkle å stable og erstatter behovet for paller. FOTO: Ranheim

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Kontakt oss
Telefon

22 12 15 00

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0278 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Miljofyrtarn Sertifisert Virksomhet Negativ Horisontal Liten

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen