logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Rapportering, regler og vederlag
    • Medlemssupport
    • Medlemsøk
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Emballasjemerking
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Plastløftet
    • Gjenvinningskalkulator
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Returkartonglotteriet
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
      • Drikkekartong
      • Emballasjekartong
      • Plastemballasje
      • Metallemballasje
      • Glassemballasje
      • Bølgepapp
    • Fakta og tall
  • Innsamling
    • Om innsamling
    • Kommuner og IKS
    • Næringsliv
    • Landbruksplast
    • Bransjekart
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Kontakt oss
    • Våre ansatte
    • Eiere og styret
    • Presse og media
    • Ofte stilte spørsmål
  • Aktuelt
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Jobber for kortreist kretsløp
Aktuelt
Nyhetsbrev Innsamlere næringsliv
20. aug. 2024
WMS Blandet
FINSORTERING: Blandet plastemballasje fraktes til WMS Nordic i Sverige, hvor de finsorterer i ulike plastkvaliteter. En populær kvalitet som er enkel å materialgjenvinne er transparent folie (t.h.) FOTO: Plastretur / WMS

Jobber for kortreist kretsløp

Gjennom sorteringsanlegget WMS har gjenvinningen av «blandet plastemballasje» fått kortere reisevei.

Hittil i 2024 har det svenske sorteringsanlegget WMS Nordic AB mottatt rundt 1.000 tonn «blandet plastemballasje» fra næringslivet, som har blitt samlet inn gjennom Plastretur-systemet.

Hos WMS blir den blandede fraksjonen finsortert for å sikre materialgjenvinning av de ulike plastfraksjonene, og den transparente folien blir hovedsakelig solgt til Skandinaviske anlegg. Her blir den materialgjenvunnet og brukt i nye resirkulerte plastprodukter, - emballasje og granulat.

– Dermed ender norsk innsamlet plastemballasje opp som resirkulert plast i Skandinavia. Det synes vi er veldig bra. Vi ønsker at kretsløpet vårt skal være mest mulig kortreist når det lar seg gjøre, så vi er veldig glade for avtalen vi fikk på plass med WMS for 2024, sier prosjektleder Are Magnus Adolfsen i Plastretur.

Flere mottakere

Björn Peters er en av eierne av WMS, som ligger i Falkenberg i Malmø-området. Han forteller at de selger transparent folie hovedsakelig til Skandinavia, i tillegg til noe i Baltikum. De sorterer også ut farget folie og andre plastkvaliteter som sendes til materialgjenvinning. I tillegg har selskapet en ambisjon om å gjenvinne egen plast.

– Vår målsetning er at vi i slutten av 2024 eller begynnelsen av 2025 skal begynne å vaske og granulere i Falkenberg, sier Peters.

 

– Vår målsetning er at vi i slutten av 2024 eller begynnelsen av 2025 skal begynne å vaske og granulere i Falkenberg, sier Peters.

 

 

 

Blandet Plast Collace
KORT KRETSLØP: Målet er at kretsløpet fra innsamling til resirkulert råvare skal være kortest mulig.

Viktig fraksjon

Etter at Plastretur i 2022 startet å tilby innsamling og gjenvinning av «blandet plastemballasje» til alle næringslivsinnsamlere, har dette blitt en stadig viktigere og mer populær fraksjon.

I 2022 ble det levert rundt 3.000 tonn plastemballasje og i 2023 6.000 tonn. I 2024 er det hittil samlet inn rundt 5.000 tonn.

I tillegg til WMS blir også noe av den blandende plastemballasjen sendt til Polymertrade i Litauen.

– Hvorfor er dette en viktig og populær fraksjon?

– Det er en mulighet for innsamlere, som har kunder som ikke kan sortere i ulike plastkvaliteter. Blandet plastemballasje skal ikke erstatte gode kildesorteringsløsninger, men være et ekstratilbud for å materialgjenvinne det som tidligere ble samlet inn som energiplast og gikk direkte til forbrenning, sier Adolfsen i Plastretur.

Slik fungerer «blandet plastemballasje»

Innsamler samler inn blandet plastemballasje fra sine kunder.

Plastretur organiserer og dekker kostnaden for transport og sortering av fraksjonen. Innsamler får en godtgjørelse på 200 kroner per tonn som sendes til gjenvinning, forutsatt at det er høy andel emballasje.

I 2024 sendes plasten til enten WMS eller Polymertrade.

Ved sorteringsanleggene blir fraksjonen finsortert (klar og farget folie, hardplast, laminater, diverse plast, avfall som ikke er plast).

Det blir også foretatt plukkanalyser for å kvalitetssikre innholdet. I tillegg er det viktig for Plastretur å rapportere riktige emballasjeandel til myndighetene.

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Kontakt oss
Kontaktinfo

22 12 15 00
post@grontpunkt.no

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0212 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen