logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Rapportering, regler og vederlag
    • Medlemssupport
    • Medlemsøk
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Emballasjemerking
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Plastløftet
    • Gjenvinningskalkulator
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Returkartonglotteriet
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
      • Drikkekartong
      • Emballasjekartong
      • Plastemballasje
      • Metallemballasje
      • Glassemballasje
      • Bølgepapp
    • Fakta og tall
  • Innsamling
    • Om innsamling
    • Kommuner og IKS
    • Næringsliv
    • Landbruksplast
    • Bransjekart
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Kontakt oss
    • Våre ansatte
    • Eiere og styret
    • Presse og media
    • Ofte stilte spørsmål
  • Aktuelt
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Emballasjedugnaden fyller 20 år
Aktuelt
Grønt Punkt Norge
23. jul. 2014

Emballasjedugnaden fyller 20 år

opwhkziivxf2gf7tewdp.jpg

Returordningen for brukt emballasje fyller 20 år. – I dag er det veldig få land i Europa som gjenvinner mer enn oss, sier Thorbjørn Berntsen, tidligere miljøvernminister og returordningens far.

SØPPELMINISTER. Tidligere miljøvernminister Thorbjørn Berntsen viser fram innsamlet drikkekartong. – I mange år etterpå ble jeg kalt søppelminister og avfallsminister, og det er helt greit, sier han i dag

Returordningen for brukt emballasje fyller 20 år. – I dag er det veldig få land i Europa som gjenvinner mer enn oss, sier Thorbjørn Berntsen, tidligere miljøvernminister og returordningens far.

Et stadig økende norsk forbruk utover 80- og 90-tallet gjorde at emballasjehaugene tårnet seg opp på søppelfyllinger over hele landet. Noe måtte gjøres.

For 20 år siden ble næringslivet og Miljøverndepartementet enige om en frivillig returordning for emballasje. Den norske emballasjedugnaden ble født, en dugnad som i løpet av 20 år har bidratt til resirkulering av om lag seks millioner tonn plast-, metall-, og glassemballasje, emballasjekartong, drikkekartong og bølgepapp.

”Avfallsminister”

Thorbjørn Berntsen var miljøvernminister og spilte en avgjørende rolle i å få på plass den viktige avtalen. – I mange år etterpå ble jeg kalt søppelminister og avfallsminister, og det er helt greit. Næringslivets egne bransjeorganisasjoner var hele veien veldig positive, og mye av initiativet til avtalen kom fra dem. Jeg er mest opptatt av at tiltakene ble en suksess. Vi oppfylte alle målene vi satte oss, påpeker Berntsen.

Den første avtalen sikret returordning for drikkekartongene og etter den kom avtale for de andre materialslagene raskt på plass. Fra 1997 har Grønt Punkt Norge, som da het Materialretur, koordinert finansiering av returordninger for plast-, metall- og glassemballasje, emballasjekartong, drikkekartong og bølgepapp. I dag drifter også selskapet returordningene for plastemballasje og drikke- og emballasjekartong.

– Grønt Punkt har vært veldig flinke, fastslår tidligere miljøvernminister Berntsen.

Over halvparten gjenvinnes

Jaana Røine, administrerende direktør i Grønt Punkt Norge, anslår at materialgjenvinning av emballasje har spart klimaet for utslipp tilsvarende 1,5 millioner tonn CO2 siste fem år.

– I fjor ble over halvparten av all drikkekartong i Norge materialgjenvunnet, og resten ble energiutnyttet. Det gir en enorm innsparing for samfunnet og for miljøet, men vi ønsker enda mere inn i materialgjenvinningsstrømmen. Målet vårt er å få alle – privatpersoner, bedrifter, ja hele samfunnet med på emballasjedugnaden, slik at Norge kan fortsette å være et foregangssamfunn på bærekraft og miljø i Europa, sier Røine.

Thorbjørn Berntsen understreker at vi ikke må ta naturressursene for gitt, og trekker fram fosformangelen som et eksempel på at disse ressursene absolutt ikke er utømmelige. – Det er viktig å holde så mye som mulig av det vi tar ut av naturen i kretsløpet lengst mulig. I så måte er gjenvinning en helt logisk konsekvens, sier han.

Av Henning Poulsen, Pressenytt

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Flere artikler

felles1.jpg
Nyhet Medlemmer 15. feb. 2023
BAMA, Backe, TINE og Nortura vinner årets Plastløftepriser
ntb_17955596.jpg
Nyhet Medlemmer 09. feb. 2023
De nominerte til Plastløfteprisene
1.jpg
Nyhet Medlemmer 30. jan. 2023
Utdeling av Plastløfteprisene 2022
plastcup-crop2.jpg
Nyhet 25. jan. 2023
Vant Plastcupen med kildesortering i alle ledd
1-plass-midtbygda-skole-lekeborg.jpg
Nyhet 03. jan. 2023
Imponerende innsats fra elevene i Aksjon gjenvinning
ntb_17950729.jpg
Nyhet 22. des. 2022
Ikke kast denne i plastinnsamlingen
ntb_17950722.jpg
Nyhet 19. des. 2022
Hvor flink er du til dette i jula?
collage.jpg
Nyhet Medlemmer 13. des. 2022
10 punkter i EUs forslag til nye emballasjekrav
ntb_17948753.jpeg
Grønt Punkt Norge 01. des. 2022
Slik bør butikker forberede seg til nye krav om kildesortering av plastemballasje
Kontakt oss
Kontaktinfo

22 12 15 00
post@grontpunkt.no

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0212 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen