logo
  • Medlemskap
    • Om medlemskap
    • Bli medlem
    • Medlemsfordeler
    • Rapportering, regler og vederlag
    • Medlemssupport
    • Medlemsøk
    • Vederlagssatser
      Medlem
  • Emballasjedesign
    • Om emballasjedesign
    • Emballasjemerking
    • Lag sirkulær emballasje
    • Design for kildesortering
    • Plastløftet
    • Gjenvinningskalkulator
  • Resirkulering
    • Om resirkulering
    • Returkartonglotteriet
    • Hva skjer med det vi kildesorterer?
      • Drikkekartong
      • Emballasjekartong
      • Plastemballasje
      • Metallemballasje
      • Glassemballasje
      • Bølgepapp
    • Fakta og tall
  • Innsamling
    • Om innsamling
    • Kommuner og IKS
    • Næringsliv
    • Landbruksplast
    • Bransjekart
  • Om oss
    • Om Grønt Punkt Norge
    • Kontakt oss
    • Våre ansatte
    • Eiere og styret
    • Presse og media
    • Ofte stilte spørsmål
  • Aktuelt
Søk
Min side
logo
Forside · Aktuelt· Nyheter· Design for gjenvinning er avfallsforebygging
Aktuelt
Emballasjedesign Medlemmer
24. apr. 2018
170824groennpunkt_1084-1.jpg
Se Konserndirektør i Mills, Knut H. Heje fortelle om hvordan endring av pakningsdesign kan være både miljøvennlig og lønnsomt.

Design for gjenvinning er avfallsforebygging

Din bedrift kan gjøre konkrete grep med emballasjen, som både gir grønne og lønnsomme resultater.

Design for gjenvinning handler om å optimere produktets materialer, farger, funksjoner og størrelser for gjenvinning. Det finnes konkrete grep en bedrift kan gjøre som gir både grønne og lønnsomme resultater. Temaet er helt i tråd med kravene i den nye avfallsforskriften, som blant annet skal fremme økt materialgjenvinning. Produsenter av emballasje og emballerte varer er nå forpliktet til å jobbe aktivt med avfallsreduksjon og økt gjenvinnbarhet.

Gjennom prosjektet «Design for gjenvinning» har flere av Norges største produsenter og leverandører som Orkla, Tine, Unil (NorgesGruppen), Jotun, Fjordland, Nortura, Mills og Bama tatt initiativ sammen med Grønt Punkt Norge til å optimere sine emballasjeløsninger for å oppnå bedre materialgjenvinning. I prosjektet har de blant annet testet utvalgte produkter for å finne det som fungerer godt, og hva som kan endres. Et viktig element for emballasje, og da spesielt matemballasje, er at nytt design ikke skal gå ut over kvaliteten på produktet, verken med hensyn til sikkerhet eller det å unngå svinn. Samtidig som man fokuserer på økt grad av materialgjenvinning.

Gjør emballasjen din enklere å gjenvinne

Er du produsent av emballasje eller emballerte varer og ønsker å høre mer om “Design for gjenvinning”, ta kontakt med Grønt Punkt Norge. 

“Kun små justeringer som bytte av etikett til samme plasttype som flasken, kan øke andelen plastemballasje til materialgjenvinning
betraktelig”.
Kjersti Trømborg fagsjef emballasje i Orkla Foods Norge 

Ønsker du mer av dette? 👋

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

Kontakt oss
Kontaktinfo

22 12 15 00
post@grontpunkt.no

Besøksadresse

Karenslyst allé 9a
0212 Oslo

Postadresse

Grønt Punkt Norge
Postboks 91 Skøyen
0212 Oslo

Organisasjonsnummer

977 075 521

Sosiale medier

Facebook
Instagram
Youtube
Linkedln
Twitter

Meld deg på vårt nyhetsbrev for små og store oppdateringer.

English version

Personvern og cookies
NO / EN
Til toppen av siden Til toppen